facebook POLUB NAS
  Stacja narciarska blisko Krakowa

  Szlaki turystyczne

  Niebieski szlak pieszy Szczawa – Mogielica – Przełęcz Gruszowiec – Kasina Wielka

  Prawie 26-kilometrowy szlak niebieski prowadzi ze wsi Szczawa u podnóża Gorców, przez szczyty Beskidu Wyspowego: Mogielicę (1171 m n.p.m.), Ćwilin (1071 m n.p.m.) i Śnieżnicę (1006 m n.p.m.), aż do wsi Kasina Wielka nad rzeką Kasinianką.

  Rozpoczynamy wycieczkę w centrum Szczawy, na lewym brzegu rzeki Kamienicy, przy przystanku PKS. Jesteśmy teraz na wysokości około 530 m n.p.m. Szlak prowadzi wzdłuż drogi nr 968 na północ. Przechodzimy przez most. Szosa ciągnie się wzdłuż prawego brzegu rzeki, a po kilkuset metrach znów przeprawia się na jej lewy brzeg. Dolinę Kamienicy zamykają z obu stron strome, zalesione wzgórza. Wkrotce przechodzimy przez kolejny most na prawą stronę rzeki i zaczynamy wspinaczkę na górskie stoki, idąc w kierunku północno-zachodnim. Mijamy kilka nieregularnych polanek i po pewnym czasie zatapiamy się głęboko w iglastym lesie.

  Wdrapujemy się zalesionymi zboczami od zachodniej strony na Mogielicę (1171 m n.p.m.), która jest najwyższym szczytem w całym Beskidzie Wyspowym. Szlak skręca na jej grzbiecie w lewo. Schodzimy północno-zachodnimi zboczami Mogielicy aż 640 m w dół, do wsi Jurków. Przechodzimy tam przez most na drugą stronę potoku Jurkówka i kierując się dalej na zachód, zaczynamy kolejną wspinaczkę na Ćwilin (1071 m n.p.m.). Jest to samotny, bardzo wybitny szczyt, otoczony ze wszystkich stron głębokimi przełęczami. Jego stoki są strome i zalesione, a na jego wierzchołku znajduje się rozległa Polana Michurowa.

  Schodzimy z Ćwilina początkowo na zachód, a po krótszej chwili nasz trakt skręca na północ. Docieramy do przełęczy Gruszowiec (660 m n.p.m.), przez którą przebiega szosa nr 28 z Rabki-Zdrój do Limanowa. Przechodzimy tam na drugą stronę drogi i zaczynamy kolejne, strome podejście. Ostatnim szczytem na szlaku jest zalesiona Śnieżnica (1006 m n.p.m.). Pod jej wierzchołkiem wyznaczono rezerwat o tej samej nazwie, chroniący niezwykle cenne skupiska starej buczyny karpackiej. Ze Śnieżnicy schodzimy w kierunku zachodnim. Niebieski szlak kończy się około 500 m niżej, przy przystanku kolejowym w Kasinie Dolnej.

  Dodatkowe informacje:

  Szczawa jest dobrą bazą wypadową do zwiedzania szlaków zarówno w Gorcach, jak i Beskidzie Wyspowym. Zimą działa w niej także stacja narciarska. Ciekawym obiektem w miejscowości jestdrewniany kościółek z baniastą wieżą, wzniesiony w latach powojennych. Kolejne, unikalne, drewniane świątynie na niebieskim szlaku znajdziemy w Jurkowie (wzniesiony w 1913 r.) i Kasinie Wielkiej (z drugiej połowy XVII w.).

  Mogielica (1171 m n.p.m.) przez miejscowych górali zwana jest także Kopą. Na wierzchołku tego największego szczytu w Beskidzie Wyspowym można znaleźć świetne polany widokowe, z których można podziwiać panoramy pasm Beskidu Wyspowego i Sądeckiego, Pienin, Gorców, a także Tatr.

  Ćwilin (1071 m n.p.m.) jest drugim co do wielkości szczytem w Beskidzie Wyspowym. Położona na nim Polana Michurowa w przeszłości była chętnie odwiedzana przez miejscowych pasterzy. Obecnie cieszy oczy głównie turystów i stopniowo zarasta lasem. Możemy odnaleźć na niej drewnianą kapliczkę z Ołtarzem Milenijnym, wzniesioną na grzbiecie Ćwilina w 2000 r.

  Źródło: http://trail.pl/szlaki/niebieski-szlak-pieszy-szczawa-mogielica-przelecz-gruszowiec-kasina-wielka-4241

  group-366355_1920

  Kasina Wielka – Dom Rekolekcyjny (schronisko) pod Śnieżnicą – Śnieżnica – Kasina Wielka

  Okrężny szlak z Kasiny Wielkiej poprzez Dom Rekolekcyjny (schronisko) pod Śnieżnicą, Śnieżnicę, aby powrócić do Kasiny Wielkiej.

  Długość szlaku:6,2 km

  Różnica wysokości:429.4 m

  Najwyższy punkt na szlaku:995.9 m

  Najniższy punkt na szlaku: 566.5 m

  • Partnerzy:
  © 2017 Kasina SKI
  Scroll Up